Бърз анализ на конкуренцията във Фейсбук
или как да познаем, че конкурентите ни яко лъжат за своя "успешен" бранд
Истината е, че това беше замислено като постинг, който порасна до такава степен, че се превърна в статия. Тя е за всички мениджъри, които си блъскат главата в стената и се чудят как техните конкуренти имат грандиозен успех (а те самите не се справят толкова добре) в социалните мрежи, докато някои факти сочат нещо друго.
Абстрахираме се от всички случаи, когато сме изправени срещу реално успешни компании, които наистина са наложени на пазара. Това не означава, че те не прилагат някои от прийомите по-долу, но те със сигурност не прилагат САМО тях.
И така, как да разберем доколко последователите и лайковете на конкурентите ни в социалните мрежи са реални? (говорим основно за фейсбук и по-малко за инстаграм)
Един от основните инструменти за анализ на конкуренцията е проследяването на броя последователи на конкурентния бранд, както и броя на лайкове и коментари (и всякакви други възможни публични взаимодействия) в социалните мрежи. Този инструмент обаче може да покаже много лъжливи резултати, особено ако бъде съпоставен с финансова информация за нашия конкурент и стане ясно, че той няма ресурса да обслужва големия брой клиенти, които твърди, че има. Как да разпознаем профилите с фалшиви последователи?
1. Нека видим самите последватели! Един по един! Ако виждате една и съща профилна снимка на много акаунти, които следват акаунта на таргетирания бранд, значи тези "хора" не са реални. Ако има преобладаващи профили само с една снимка и никакво друго взаимодействие или лична информция - вероятно това са фалшиви профили. Ако всички тези акаунти са заключени и не отговарят на аудиторията на този бранд (например виждаме мъже от чужди държави, вместо жени от България, каквито би следващо да са клиентите на съответния бранд например) - това не са реални клиенти! За какво говорят всички изброени неща в точка 1 - че този бранд КУПУВА фалшиви лайкове и последователи. Забелязахме такъв бранд при анализ на конкурент на наш клиент. Този конкурент афишира, че има над милион последователи. Има, но това не са потенциални клиенти и със сигурност не следват бранда, защото харесват продуктите му.
2. Нека разгледаме и качеството на постингите на конкуретните брандове. В повечето случаи е трудно да получим реална представа за това колко харесвана е дадена публикация (без значение стори или пост), тъй като особено големите компании рекламират всеки или почти всеки свой пост и информацията за т.нар. органично (естествено) търсене е достъпна само за тях. С инат на магаре обаче днес реших да проследя акаунтите на два от най-популярните брандове в България, единият с 1/2 млн последователи, другият с 1,2 млн. При платените постинги броят на лайковете зависи от няколко фактора, но най-вече от заложения бюджет - тоест колко плаща компанията, за да се показва този постинг на повече и повече хора. Затова от платените постинги трудно можем да добием представа за това колко реални фенове има една марка. Когато видиш обаче постинг без реклама с една 50 лайка (постингът е отпреди месец, тоест имал е предостатъчно време да натрупа лайкове!), а акаунтът има половин или един милион последователи, започваш да се питаш колко от тези последователи всъщност са реални!! Особено ако знаеш, че акаунт с 20000 последователи трупа 70-100 лайка на постинг в първите няколко часа, без да слага реклама! FAKE NEWS, fake accounts и много фейк булшит, скрити зад напомпани твърдения за величие, излъскани с брокат. Запомнете - фейсбук, а вече и инстаграм, показват един постинг на не повече от 10% (много оптимистично 15%) от вашите последователи. Ако имате 1млн, това са 100 000 човека. Примаме, че от тях 10% (което пак е мега оптимистично!) ще реагират с лайк или коментар или квото и да е - на новия ви интересен постинг - това са 10 000 човека! Да, ама тази компания, която прогнозно би трябвало да получи 10 000 лайка БЕЗ реклама, получава С РЕКЛАМА 2-3000. При това твърде съмнително всичките стават за максимум 3 часа, след което не се трупат нови лайкове! Това не е естествен процес. При естественото трупане на лайкове имаме постепенно натрупване, което има първи спад след 3-4 часа (после трупа лайковете по-бавно) и втори спад след няколко дни. Някои много интересни постинги могат да получат втори живот след година, когато един потребител ги открие случайно, помисли, че са актуални, започне да коментира, след него друг и т.н. Има много компании, които си купуват последователи и лайкове в България и по света. Защо го правят? За да защитят претенцията си, че са ТОП и така да привлекат част от вашите клиенти. Трябва ли да го правите и вие - зависи какво искате да постигнете. Аз не съм привърженик на черните методи за реклама, защото не смятам, че са от полза за клиента в дългосрочен план. Can't buy me love важи и за компаниите - лоялността на клиента не се купува с голи приказки, печели се.
3. Гледайте коментарите. Нормално е всеки бранд да има положителни и отрицателни коментари. Който следва бранда, явно го харесва, но от време на време все ще има недоволен клиент, просто капризен клиент, не-клиент, който е тук да коментира язвително заради спорта или клиент, на който стоката му е скъпа, но иска да я има и прочие. Всяка компания се справя различно с негативните коментари, но ако видите голям брой скрити или изтрити коментари - очевидно този бранд не е толкова top of the pops, колкото му се иска. Как да разберете, че има скрити коментари - просто е - бройте! Ако под поста пише 20 коментара, но по-надолу преброите 12, да знаете, че 8 коментара от 20 са ужасно голям процент и ако това е под всеки постинг - явно има нещо нередно. Преди време например установихме, че една компания рекламира платено в почти всички държави на света, само за да може да твърде, че е супер як, едва ли не най-готиният бранд в своята сфера в България! Съответно под постингите бързо се трупаха коментари, които бяха на хора от цял свят, но компанията ги триеше, понеже се рекламираше като българска и истината щеше да лъсне много бързо. Дали продължават с това? Честно казано, не ме интересува, единственото, което имаше значение е да разбера дали лайковете и последователите са истински. Очевидно не са.
4. По-наблюдателните от вас ще забележат, че под рекламирани постинги на големи компании във Фейсбук напоследък често липсват лайкове или коментари. Това не е защото потребителите са равнодушни и не реагират. Ако няма нито един коментар или лайк, това се дължи на факта, че компанията е сложила опция на постинга за забрана на коментари и лайкове. Защо го правят, след като всеки ИСКА постингът му да е обсъждан, споделян и харесван, тъй като така алгоритъмът на самата социална мрежа го показва на повече хора? Нали това е целта на рекламата? Ами... не винаги. Когато голяма компания рекламира продукти, които не са чак толкова харесвани (и точно затова ги рекламира, за да ги продаде), тя знае, че вероятно 1. няма да получи много лайкове, а може да има и нежелани емотикони и 2. по-лошото е, че може да има лоши коментари. Един лош коментар винаги води след себе си до още такива и много често при 10 положителни коментара и един лош, лошият събира повече коментари и лайкове и излиза над положителните. Затова ако компанията твърди, че това са супер успешни и харесвани продукти, но забранява коментирането и харесването - вероятно не са. :)
За финал един съвет: не се опитвайте да изобличавате подобни компании. Влизането в такъв род полемика обикновено носи негативи и на двете страни. По-добре е да се фокусирате върху реален анализ на собствените си стратегии. Разбира се, че конкуренцията винаги е коректив, особено ако е успешна или ви стимулира да се развивате, но помнете, че вие сте различни, уникални и за да бъдете разпознаваеми, е хубаво да останете такива!
Автор: Деси Каравеликова
Беше ли ви полезна тази статия? Ако смятате, че да - следете ни и във FACEBOOK и ТУИТЪР. Не публикуваме често, но пък споделяме съдържание и от други сайтове, ако сметнем, че информацията вътре е полезна или интересна за нашите читатели.