Успешна реклама в социалните мрежи
ЗА МАЛКИ И СРЕДНО ГОЛЕМИ КОМПАНИИ
В рекламата няма правила и ефективността на дадена реклама зависи от много фактори, които трябва да бъдат взети под внимание. Онлайн рекламата и рекламата в социалните мрежи имат свои специфики и непознаването им може да доведе до реални загуби за всяка компания, която лекомислено пуска всякакво съдържание, просто "за да има нещо".
Тук ще споделим някои съвети за малки и средно големи фирми. Големите компании оставяме настрана, тъй като те разполагат с голям бюджет и стратегиите за разгръщане са разнообразни и често са обвързани с множество други рекламни канали.
1. Социалната мрежа не е и не трябва да бъде заместител на собствен уебсайт. Акаунтът в която и да е социална мрежа (вкл.сайтовете за обяви) няма възможностите, които предлага един уебсайт от чисто функционална гледна точка, а и никога не би могъл да даде идентичност на бранда ви по начина, по който го прави и най-простичкият уебсайт. Другият проблем, който пряко води до загуба на потенциални клиенти е това, че акаунтът в социална мрежа сам по себе си не дава достатъчно достоверност пред потребителите. Ако акаунтът ви в социалната мрежа не води в крайна сметка към уебсайт, винаги съществува недоверие към вас, че профилът може да е фалшив, че целта му е измама в някакъв вид. Затова социалната мрежа може да е много добър инструмент за реклама, но не и заместител за вашия сайт.
2. Всяка социална мрежа има своя специфика и привлича различен тип потребители. Познаването им може само да ви е от полза. Не възлагайте управлението на акаунт в дадена социална мрежа на служител, който не я харесва и сам не е активен потребител на тази социална мрежа. Това ще бъде усетено от потребителите.
3. Кои са най-атрактивните канали за онлайн реклама в момента? Безспорни лидери очаквано са Google (вкл. Youtube, но да се има предвид, че Google+ не успя да постигне очаквания успех) и Facebook. В България популярност доби и Instagram, макар че аудиторията на Инстаграм все още е по-тясна. Въпреки това, мрежата успешно може да се ползва за поддържаща реклама на козметика, облекло, бижута, изкуство от различен тип, персонални брандове, интериор и екстериор и др.
4. Facebook - някои основни, наистина основни правила за общуване във Фейсбук (защото рекламата там е наистина общуване, не просто рекламни лозунги):
- Пишете статусите си грамотно.
- Съобразете езика на постингите с потенциалните клиенти, които желаете да привлечете.
- Използвайте снимки, които "говорят". Нужно ли е да споменаваме, че трябва да са с добро качество и да не са откраднати от конкуренцията?
- Отговаряйте по възможност на всеки 2 часа или поне веднъж дневно на запитвания и коментари. Скоростта на общуване вече е много голяма и клиентите очакват да сте на линия постоянно, включително и през уикендите.
- Бъдете вежливи, дори когато клиентът е груб.
- Помнете, че винаги ще има и негативни коментари и лични съобщения. Правилната ви реакция може да ви загуби или спечели отново клиента. Публичното туширане на отрицателни коментари, написани за вашата фирма, е изкуство.
- Не пускайте информация, която касае вас като личност, освен ако няма пряко отношение към работата ви в компанията. Хората са харесали акаунта ви заради червилата, които продавате, а не заради факта, че наскоро сте станали родители. Личната информация има място само в личния ви профил.
- Внимавайте с емотиконите - в ЕС вече има два случая на осъдени заради неправилна употреба на емотикони, тъй като съдът е решил, че са използвани по оскърбителен начин.
- И отново - не използвайте профила в социалната мрежа за реални продажби - за това имате уебсайт. Освен всичко друго, справянето с поръчките може да е интересно в началото, когато са малко, но с натрупването им, хаосът ще стане наистина голям.
Надяваме се статията да ви е била полезна, а в случай, че имате нужда от помощ при управлението на рекламата в социалните мрежи и в частност на Фейсбук, ще се радваме да се свържете с нас!