Най-често допусканите грешки при реклама в Инстаграм и Фейсбук
и как да ги поправим
Всеки бизнес има различни нужди и изисквания към онлайн рекламата, но има 6 често допускани грешки при рекламата в социални мрежи, на които тук ще обърнем по-специално внимание.
1. Фокус върху моментните продажби
"Нека продадем това СЕГА". Чуваме го толкова често!
Докато бързата печалба е мечта на всеки бизнес, то печалбата в дългосрочен план е това, което ви гарантира, че ще останете в бизнеса.
Бързите продажби във физически магазин обикновено се осъществяват при наличие на изгодна оферта (например намаление) или са продукт на импулсни покупки (всичко, разположено близо до касата в супермаркета или маркирано като "ограничени количества" и др.). По отношение на онлайн продажбите обаче бързата, импулсна покупка има един огромен недостатък - онлайн вие автоматично губите цялото преживяване в магазина - разходката до магазина, влизането вътре, разглеждането, разговорът с продавача - те се заместват само от клик върху продукт в карусел във фейсбук/инстаграм, посещение на страницата на продукта в сайта на компанията и покупка.
За клиента е изключително лесно да забрави от къде е купил продукта продукта, особено ако не продавате собствен бранд.
Затова обърнете внимание на онлайн активностите, които ще задържат вниманието върху вас като бранд. Не е задължително всеки ваш пост да продава.
2. Забавлявате твърде много аудиторията
и забравяте, че целта ви е да популяризирате бизнеса си и да продавате.
Вие не сте инфлуенсър и никога няма да постигнете броя последователи на големите инфлуенсъри, влагайки същите ресурси и използвайки същите техники като инфлуенсърите. Една от най-големите грешки, които всъщност се преподават в много онлайн курсове за инстаграм е поощряването на използване на същите техники, които се използват от инфлуенсърите за бизнес цели. И ако част от тях наистина са универсални и работят, вие никога, никога не бива да забравяте, че не сте инфлуенсър, а бизнес. Точно поради тази причина бизнесът използва рекламни лица и "посланици на бранда". Вие трябва да следите работата на инфлуенсърите само дотолкова, доколкото да установите кои от тях са подходящи за вашия бранд, но не и да се ръководите от стила има на работа.
Да забавляваш аудиторията има огромни предимства. Просто не трябва да забравяте, че всичко, което правите, трябва да е подчинено на целите на вашия бранд, а не да е самоцел.
3. Скучни сте
Да отидем от едната крайност в другата - ами ако брандът ви е твърде скучен? Лесно е да бъдеш интересен, ако продаваш мода, бюти продукти, пътешествия, храна и т.н. Но има сфери, които наистина е трудно да бъдат представени по интересен начин - ако сте счетоводна кантора, брокер на имоти, фирма за дограма...? Ясно е, че вашата аудитория не търси забавление и има голям риск да изглеждате непрофесионално, ако заложите на забавлението, но винаги има начини да предизвикате интерес, без да прекалявате със закачките. (ако имате нужда от съвет, ние винаги сме насреща!)
4. Не сте полезни
- Ако за потенциалния или реалния клиент е трудно да се ориентира в акаунта ви във Facebook или Instagram
- Ако не получава информацията, която му е необходима чрез вашите постове или отговори на коментари и лични съобщения
>> твърде вероятно е той дори да не посети сайта ви и съответно да не направи покупка.
5. Хаос, хаос, хаос
Представете си физически магазин, в който 1/3 от обзавеждането е в бароков стил, 1/3 в бау хаус и 1/3 е сбирщайн. Дори и да си купите нещо, във вас остава неясното усещане за раздразнение, за нисък стандарт, за това, че може би плащате по-висока стойност за продукта, отколкото трябва. А сега си представете, че влизате в лъскав, модерен магазин, в който всичко е подредено, едностилно, презентирано удобно. Със сигурност бихте платили тройна цена за продукт, който в първия магазин би ви се сторил твърде скъп. Защо е така и как можем да обвържем психологията на покупка във физическия магазин с онлайн продажбите чрез социалните мрежи?
На първо място - бъдете последователни! Докато във фейсбук смяната на стилове и изказ се забелязва малко по-трудно, в Instagram миш-машът от стилове се вижда веднага. Изградете един образ за своя бизнес и го следвайте през цялото време. Представете си акаунта си в Инстаграм или във Фейсбук като личност с характер. Сериозен или е или закачлив? Говори на Ти или на Вие? С какви дрехи се облича - цветни, неутрални, бели, черни...? Как реагира на агресивно поведение?... "Личността" на вашия акаунт трябва да е интересна, да се променя постепенно във времето, но не и да е шизофренична.
Изграждането на образа се постига чрез работата върху следните елементи:
- текст на постовете
- визии на снимките, включително цветове, композиция, модели и типография
- комуникация с клиентите в коментари и лични съобщения
- език на комуникация в специалните събития, които се провеждат в акаунта - игри, промоции и др.
Допускана грешка е честата смяна на стила "за да видим какво ще стане". Ако постигнатите резултати не са задоволителни, първо потърсете причината за това и работете върху нея. Най-големите световни брандове сменят стила си веднъж на няколко години, няма причина вие да го правите всеки месец, нали?
Тук темата е обширна и може би ще отделим нова статия.
6. Споделяте грешно съдържание
Споделяте произволно съдържание от други акаунти или всички снимки, на които ваши доволни клиенти ви тагват или изпращат. И това води до точка 5.
Или правите реклама на инфлуенсърите, с които работите, вместо те да правят реклама на вас.
Полезна ли беше тази статия за вас? Ако отговорът е да, последвайте ни във фейсбук!