Тенденции в уеб дизайна за 2019 година
Когато говорим за уеб дизайн е добре да вземем под внимание няколко важни момента. От една страна дизайнът е строго индивидуален спрямо идеите и усещанията, които трябва да донесе един сайт на своите посетители. А този фактор може да е от решаващо значение дали да се следват модерните тенденции в уеб дизайна или да се премине към по-познати линии. Това важи най-вече за сайтове, които са в по-бавно развиващ се бранш или такива, които целят по-стегнато и подредено съдържание.
От друга страна е важно и желанието на собственика на уеб сайта, защото той ще е този, който инвестира в него. Освен това, макар и дизайнерите да налагаме определени тенденции в уеб дизайна, всеки човек има своите предпочитания и усещания, затова не винаги това, което е модерно, ще се хареса на аудиторията на даден сайт. Същото се отнася и за изложението по-долу :)
Но защо да се съобразяваме с тенденциите?
Модерните брандове се стремят да увеличат взаимодействието с посетителите на сайтовете си. Ето защо дизайнът на уеб сайта трябва да предизвиква емоция. А ако искате вашия сайт да е с наистина високо качество, добрите снимки не са достатъчни. Цялата идея трябва да бъде насочена към определена емоционална обвързаност на посетителя с вашия бранд или продукт.
Дръзки, наситени цветове
Избягайте от скуката! Все повече дизайнерите наблягат на дръзките цветове и нестандартните цветови комбинации. От една страна това освежава интернет пространството, от друга - цели да привлече вниманието на по-младата и освободена аудитория. Ярките и наситени цветове карат уеб сайта да изпъкне и да остане в съзнанието на посетителите, което е и основната цел при създаването на уникален уеб дизайн. Използването на градиенти е една добра идея, когато говорим за цветове. Когато фонът на един уеб сайт е изразен с цветен градиент, той създава усещане за уникалност и свежест.
Уникален, контрастен шрифт
Изборът на уникален шрифт за един уеб сайт му придава индивидуалност и допринася той да изпъкне още малко над останалите. Шрифтовете всъщност са част от сайта, която посетителите рядко забелязват и подбрани добре, те са средство за подчертаване на определени фрази и привличане на вниманието на посетителите към това, което искате да им кажете. А тенденциите при използване на шрифтове за 2019 година са дръзки като избора на цветове. Все повече се избират едри, удебелени и контрастни на фона шрифтове, като думите са малко и подкрепени от подходящи илюстрации. За съжаление, когато съдържанието трябва да е на кирилица, дизайнерите сме ограничени от доста по-малко разнообразие от шрифтове, спрямо латинските, но това не бива да е пречка.
Фоново видео
С напредването на скоростта на интернета, напредват и възможностите за представяне на един продукт или услуга. Една от тези възможности е вграждането на видео за фон на целия сайт или заглавната му част. Разбира се, тук е задължително видеото да е без звук, ако искате да запазите посетителите си. Видеото на цял екран предлага едно по-различно и по-лично усещане на посетителя и може да му разкаже за продукта по един визуален и по-лесно разбираем начин от дългите обяснения в сух текст. Друго предимство на видеото е, че може да създава настроение и да пренася съзнанието на посетителите на друго място, примерно на лодка в морето.
Асиметрия в съдържанието
Всикчи сме свикнали сайтовете да са подредени хоризонтално и вертикално в колони и редове и сякаш така намираме съдържанието по-лесно. Това е особено характерно за новинарските сайтове и социалните мрежи, но това ги прави еднакви. Ако искате да сте различни и бранда ви го позволява - разчупете рамките! На пръв поглед разхвърляното съдърание всъщност е един умел трик на уеб дизайнерите за насочване на погледа на посетителя от тема на тема и от твърдение на твърдение. В природата окото постоянно търси различни обекти в различни посоки. В уеб дизайн тенденциите за 2019 година усещането сред природата се прехвърля и в уеб сайтовете. И все пак това е тънък лед и трябва да се познава доста добре психологията на потребителската целева група, преди да се подходи към такова дизайнерско решение.
Анимирани елементи
Анимираните ефекти на плавно появяване на съдържанието на уеб сайта по време на скрол са все по-популярни сред уеб дизайнерите. Дори в стремежа си да направят колкото се може по-ефектен дизайн, понякога колеги прекаляват с анимацията и се получава така, че постоянно от някъде долита съдържание, което до такава степен разсейва вниманието, че забравяте какво гледате. И все пак умерената анимация, подбрана в стила на уеб сайта и следваща движението на погледа, е един много добър похват за създаване на усещане за модерен и съвременен дизайн. А освен анимиране на цели блокове съдържание, напоследък нашумя и влагането на анимирани илюстрации като графики, рисувани герои и различни комбинации.
Осезаеми, живи елементи
Основна дизайнерска мода от близкото минало беше плоския дизайн. Днес много дизайнери почват да отхвърлят тази тенденция, като добавят сенки и дълбочина на изображенията в уеб сайтовете. По този начин елементите изпъкват, отдеят се от общата равнина на уеб сайта и му вдъхват повече живот. Чрез добавянето на сенки дизайнерите се стремят да подчертаят изображенията и да им дадат по-голям акцент. Разликата често е едва доловима, но променя потребителското усещане спрямо уеб сайта и добавя малко повече реализъм. За мен това не е нова практика, тъй като съм я използвал в дизайните си още преди десетина години, макар тогава похватът за реализация да бе различен, но мога да кажа, че е един успешен модел за акцент върху снимките в един текст.
Минимализъм
Ритъмът на живота днес е толкова динамичен, че хората нямат достатъчно време да обърнат внимание на разсейващите маневри на специалистите в маркетинга и рекламата. Рекламите стават все по-шарени и натрапчиви и ни заобикалят отвсякъде. Именно жаждата за спокойствие и яснота е основна опорна точка в минималистичния дизайн. Когато около дадено заглавие или графика няма нищо, или поне не наблизо, окото не се разсейва и фокусът остава върху това, което трябва да прочете. Освен това покрай социалните мрежи и особено микроблоговете като Twitter, хората започнаха да четат все по-малко. Това е друга причина за минималистичната тенденция в дизайна, а именно - с малко думи да кажеш точно това, което трябва. Дизайните на уеб сайтове стават все по-освободени от текстово съдържание, а то е заменено с все повече "въздух", т.е. разстояние между елементите. Минималистичният дизайн на уеб сайтове е идеален за описание на един единствен продукт и неговите свойства, примерно уеб сайт на приложение за телефон. Освен това ако се съчетае умело с горните, минимализмът е един чудесен метод за създаване на модерен уеб сайт.
Дизайнът е психология
Уеб дизайнът е сложен и динамичен процес. Той обхваща доста области на познанието, които имат пряко въздействие върху възприятията ни. Затова дизайнът играе значителна роля за създаването на един чудесен сайт, който да оправдае инвестицията си и да постигне поставените цели. Това се отнася не само за визуалните възприятия, които един сайт предлага, но и за простотата на употребата му. Дизайнери и психолози често обединяват усилия да покажат на потребителите точно това, което очакват, с което са свикнали, или да ги пренесат в един свят, в който всичко е възможно.