Цветове и шрифтове в уеб дизайна
Тенденции за 2019 година
Когато говорим за уеб дизайн първото нещо, което трябва да имаме предвид е, че съдържанието определя дизайна. Това означава, че динамиката в бизнеса сама налага търсенето и намирането на определени дизайнерски, конструктивни и функционални решения. Разбира се, и тук има мода, която дизайнерите следват, както и новаторски решения, които винаги дават конкурентно предимство на този, който ги приложи пръв в своя уеб сайт.
ЦВЕТОВЕ
Цветовете на уеб дизайна за 2019 година са свежи, наситени и носят настроение! Продължават да се използват градиенти (преливки), flat цветове, както и комбинация от градиенти и "плоски" цветове в една страница от даден уеб сайт.
Основните правила при избора на цветове за даден уеб сайт са две:
1. Цветовете да са обвързани или съобразени с цветовете на логото на уеб сайта.
2. Цветовете да са съобразени с бранша на съответната компания или бранд и с вида и количеството информация на съответния уеб сайт, както и с внушенията, които целим.
Във всеки уеб сайт можем да разделим цветовете на 3 типа:
1. фон за текстовете - обикновено е бял или много бледо сив с цел по-висока четимост, особено за мобилни устройства. Понякога в определени части на уеб сайта това може да бъде и черно или сиво, но тъмната гама не е за препоръчване при дълги текстове, тъй като изморява окото.
2. основен акцентиращ цвят - това обикновено са 1 или 2 цвята, които определено усещане на уеб сайта. Обикновено повтарят основния цвят на логото на уеб сайта и са в ярък нюанс. Използват се за бутони, линкове, иконки и акцентиращии клетки със съдържание.
3. допълнителен акцентиращ цвят - обикновено по-светъл/по-тъмен нюанс на основния акцентиращ цвят или друг цвят, който се съчетава добре с него в дизайна на уеб сайта.
Когато нямаме специфични изисквания от страна на клиента за специални цветове, които да използваме в уеб сайта, обикновено съобразяваме гамата с целевата аудитория. Затова преди да започнем да изграждаме дизайн на уеб сайт, е необходимо да сме направили анализ на целите на уеб сайта и на хората, които ще го посещават. Кой ще гледа нашия уеб сайт - крайни клиенти, служители на други компании, родители, ученици, хора със специфични интереси...? Какво искаме да постигнем с нашия уеб сайт - да продадем продукт или услуга; някой да чете статиите ни; да информираме; да демонстрираме продукт/услуга и т.н. Ето и някои цветови гами, подходящи за съответните аудитории:
бяло-синьо-сиво-черно: бизнес аудитория/електричество/енергетика
бяло-синьо: информационни уеб сайтове/уеб сайтове за IT/медицински уеб сайтове/социални мрежи
жълто-червено-оранжево: готварство/уеб сайтове за деца/уеб сайтове за евтини стоки и или уеб сайтове с много промоции
бяло-бледосиво с леки цветни акценти: обикновено това са онлайн магазини, при които фокусът е върху снимките на продуктите
бяло-зелено-кафяво: еко продукти/природосъобразен живот
бяло-бледи "бебешки" цветове: уеб сайтове с женска аудитория, уеб сайтове за бебета
електрикови цветове: фитнес/спортни стоки/музика
черни или тъмни сайтове с или без цветен акцент: обикновено се използват за уеб сайтове тип портфолио, където са поместени големи снимки и фокусът е върху качеството на изображението.
Сигнални цветове
Някои цветове в конкретни нюанси традиционно се използват за определени внушения и иконки или бутони в уеб сайтовете.
Сив, черен, бял, зелен бутон - неутрални бутони (read more, continue)
Син бутон - информация
Червен бутон - приканва към покупка - затова всички табели SALE са винаги в червено, с голям размер на шрифта.
Още от 2017 имаме тенденция за използване на цветен фон с полупрозрачност върху снимки + добавен надпис върху тях и това ще остане актуално в уеб дизайна и през 2019.
ШРИФТОВЕ
Продължава да се налага тенценцията за колкото се може по-четивни шрифтове, което се дължи най-вече на факта, че 60-80% от потребителите (според конкретния уеб сайт) вече посещават уеб сайтовете през мобилните си устройства. За основния текст обикновено се използват санс-серифни шрифтове, като изключение обикновено правят електронните издания на някои вестници/списания или уеб сайтове за мода, които желаят визуално да наподобят печатно издание.
Тенденцията за четивност автоматично означава, че все повече се използват Google fonts за интеграция в уеб сайтовете и почти няма текст, който да е част от снимка. Тоест текстът се поставя в самия уеб сайт и може да се маркира и разчита от търсачките. Това повишава и оптимизацията на уеб сайтовете, а и текстът не се компресира и съответно размазва при различните резолюции на устройствата.
Друга причина за избор на графично изчистени и лесно-четими шрифтове в уеб дизайна през 2019 година е тенденцията аудиторията като цяло да чете все по-малко и по-малко. Новите поколения са свикнали с минимум съдържание, а в същото време са преситени и ежеминутно бомбардирани от информация. Това означава, че ние трябва да им поднесем нашия текст ясно, да бъдем конкретни и по възможност да използваме насочващи изображения (снимки или иконография).
В заглавията на модерните уеб сайтове все по-често се използват и арт шрифтове, както и калиграфски/ръкописни шрифтове. Внимателно подбраните шрифтове могат да засилят въздействието на текста и на изображенията в уеб сайта и да създадат конкретно, понякога неосъзнато от потребителя усещане за уеб сайта и съответно за компанията или бранда.
Все по-често наблюдаваме и интегриране на изображение в текст. То работи добре само при удебелени шрифтове.
Когато шрифтът се слага върху фон с натоварено съдържание, той трябва да е удебелен, за да се чете лесно. Няма полза от уникално красив шрифт, ако не можем да прочетем написаното, нали?
Изборът на шрифтове и изображения в уеб дизайна понякога се прави по усет, често се правят и тестове, за да се види дали някоя идея работи по-добре от друга и т.н. "Усетът" обаче в крайна сметка се подчинява на същите психологически правила. "Усетът" е просто неосъзнат правилен избор, който често идва с опита.
В следващата статия ще отделим специално внимание на изображенията в уеб дизайна.