Значението на добрата рекламна стратегия
Днес ще си поговорим за това колко е важно и защо е важно да имаме добра рекламна стратегия! Повечето клиенти, които нямат голям опит като рекламодатели, идват при нас с идеята "да направим нещо", "да сложим там някаква реклама да върви" или просто "да вдигнем шум, да ни разберат хората". Подобен подход почти сигурно води до серия от грешки в дългосрочен план, до лоша или просто неправилна репутация на фирмата и до много разпилени средства, които биха могли да бъдат вложени по много по-полезен за компанията начин.
ЗАЩО ТРЯБВА ДА ИМАМЕ РЕКЛАМНА СТРАТЕГИЯ?
Рекламата сама по себе си е начин:
1. да заявиш на света, че те има и
2. да кажеш кой си, да дадеш идентичност на себе си.
Ако има хаотичност в рекламните послания:
1. няма да изпъкнеш сред множеството конкуренти
2. няма да можеш да представиш една последователна картина, идея, послание за себе си (тук говорим за "вас", независимо дали става дума за един човек, компания или бранд)
Стратегията ще ви помогне да се концертрирате в една посока, да покажете един образ и да успеете най-добре да предатете своето рекламно послание, при това с разумно харчене на средства.
КАК ДА ИЗГРАДИТЕ СТРАТЕГИЯ ЗА РЕКЛАМА НА СВОЯ БРАНД/КОМПАНИЯ И ЗА ОТДЕЛНА РЕКЛАМНА КАМПАНИЯ
Започваме с уточнението, че всяка отделна рекламна кампания трябва да е подчинена на големите цели на рекламата на бранда във времето. Тоест не трябва "да излизате от образ".
Изграждане на цялостна рекламна стратегия
1. Отговорете си на въпроса кои сте:
- кои са силните и слабите ви страни
- с какво се отличавате сред конкурентите
- имате ли уникална пазарна ниша, която можете да заемете и да печелите в нея
2. Отговорете си на въпроса кои искате да бъдете:
- какви цели си поставяте в дългосрочен план
- с какво темпо смятате да ги постигнете
- какъв е бюджетът ви и от какво зависи той
- какъв образ искате да представите пред света за себе си
3. Начертайте общ план как смятате да постигнете целите си. Той може да включва:
- изграждане на уебсайт
- регистрация в социални мрежи
- колаборация с други брандове/компании
- разучаване на това кои рекламни канали са подходящи за вас - онлайн и офлайн
- използване на инфлуенсъри (лидери на обществено мнение), които да представят бранда или отделни продукти/услуги
- др.
4. Сложете числово изражение на всичко, което сте планирали, за да изчислите необходимия бюджет:
- сложете времево изражение (дати), за да планирате във времето
- направете кръстосан анализ цели-пари-време и вижте дали желанията ви са реалистични. Ако е необходимо, направете корекции и изчислете всичко отначало. Може би ви се струва трудно или досадно? Така е. При това няма как да предвидите всичко. Но ви гарантирам, че усилието си заслужава!
ПРАВИЛНО ПОЗИЦИОНИРАНЕ НА РЕКЛАМНИТЕ ВИ КАМПАНИИ
След като начертахме добра рекламна стратегия, трябва да изградим и тактиката. На война, като на война! Защото да грабнеш пазарен дял от конкуренцията си е спечелена битка, а ви предстоят много такива, ако си свършите правилно работата.
И така - знаете кои сте, знаете какво искате, имате генерален план как да го направите. Ами сега? Какво следва? Следва това, че трябва да намерите хората, които да се погрижат да изградят правилно вашия имидж във времето (тоест такива като нас). Открийте професионалисти, чийто стил на работа и почерк харесвате. Фотографът, уеб дизайнерът, графичният дизайнер, печатницата, социалният маркетолог са много важни хора, които наистина могат да помогнат за изграждане на цялостен рекламен стил... а може и да навредят, ако не са подбрани добре. Всички тези хора трябва да са наясно с целите ви и трябва да могат да работят заедно. Независимо дали всички те са от една рекламна агенция или искате да обедините хора, които лично сте открили. За да върви всичко в синхрон, трябва да има един човек (вие или някой друг), който да знае във всеки един момент какво се случва, какво предстои да се случи и как да се случи. Представете си, че имате оркестър, който трябва да дирижирате. Ако оркестърът е добър, почти няма да има нужда от вашата намеса. Ако оркестърът не свири в хармония, ваша работа е да го накарате. Направих това отклонение встрани от основната тема, но то беше наистина важно. Сега нека се върнем към позиционирането на рекламна кампания.
Така - искате да направите реклама, имате бюджета, разполагате с времето и ресурсите си. ВСЯКА ОТДЕЛНА РЕКЛАМА ТРЯБВА ДА СЕ ПОДЧИНИ НА НЯКАКВА ЦЕЛ.
1. Каква е целта ви с тази рекламна кампания - да увеличите популярността на бранда, да продадете нов продукт, да продадете застояла и не толкова популярна стока, да накарате хората да научат сайта ви, да увеличите последователите си в някоя социална мрежа, ...?
2. Изберете правилния канал за реклама. Ако искате да увеличите популярността на марката, показвайте своето лого и изговаряйте името на марката в рекламата. Ако искате бързо да продадете продукт, направете или много атрактивно предложение, "облечено" в интересна реклама, или грабнете вниманието на аудиторията чрез човек, който е лидер на обществено мнение (казвайки това, този човек трябва да е много добре подбран спрямо вашата аудитория и спрямо това, което желаете да продадете - простият факт, че някой е известен, не означава, че ще накара хората да си купят вашия продукт).
3. Определете бюджет и продължителност на рекламната кампания. Ако става дума за мащабна кампания, която изисква много средства, е добре първо да тествате идеята сред по-малка аудитория, за да не се изненадате от много похарчени пари с нулева ефективност. Ако нямате голям бюджет, избягвайте екстравагантните решения и изберете вид реклама, която е по-консервативна като подход, но с по-сигурна възвръщаемост. Освен това, не всички добри идеи изискват голям бюджет.
4. Бъдете готови да направите промени в управлението на продажбите, за да имате ефективност на рекламата. Не може да очаквате извънземни рекламни решения и новаторство, ако фирмата или брандът ви не са гъвкави. Без гъвкавост не може да тествате нови решения, които може би ще се окажат изключително добри. Няма да се изморя да повтарям, че добрата реклама се случва там, където има и добър мениджмънт, структура и яснота.
5. Насърчавайте и обуздавайте "рекламния гений" - вашия собствен и този на рекламистите си. Може да имате страхотни идеи (някои от най-добрите идеи са дошли именно от собствениците на компании!), но винаги, ВИНАГИ си задавайте въпроса - тази идея ще помогне ли за постигането на целта на рекламата?
6. Следете новите тенденции и конкурентите си, прилагайте новаторство и гъвкавост, но бъдете верни на основните черти на своя бранд. В противен случай ще загубите идентичността си.
7. Винаги, преди да осъществите идея за реклама, проверявайте дали някой от конкурентите ви вече не е направил нещо подобно. Ако е така, или направете същото, но в пъти по-добре и с по-голям бюджет или се откажете от идеята и направете нещо различно. Не подценявайте нито конкуренцията, нито себе си.
8. И така - дали сте старт на рекламната кампания! Чакате ли да приключи или следите в реално време нейния успех? Ние винаги сме "на нокти" по време за рекламна кампания! Следим за всякаква обратна връзка и ако има какъвто и да е проблем, той се решава веднага, още по време на кампанията.
9. Рекламната кампания е приключила. Може би е била успешна, а може би не. Независимо от изхода, време е за анализ на резултатите. Анализът ще ви помогне да опознаете аудиторията си и да бъдете по-добри следващия път. Ако сте в началото на своя фирмен път, е нормално в началото да стреляте напосоки - да пробвате различни идеи и начини за тяхната реализация, докато намерите верния път. Това може да ви се случи дори и ако сте отдавна в бизнеса, но сте решили да се позиционирате отначало поради промяна във фирмената политика или производството. Твърде дългото тестване на идеи обаче не е препоръчително. Тогава е по-добре да се върнете в началото на тази статия и да "намерите себе си" отново.
Автор: Деси Каравеликова
Хареса ли ви тази статия? Ако смятате, че ви е била полезна, следете ни и във FACEBOOK и ТУИТЪР - не публикуваме често, но пък споделяме съдържание и от други сайтове, ако сметнем, че информацията вътре е полезна или интересна за нашите читатели.